Participativní rozpočet umožňuje, aby se občané zapojili do rozhodování o rozvoji města. Radnice vymezí část peněz z ročního rozpočtu, obyvatelé pak podávají návrhy, co by se za tyto peníze mělo ve městě v následujícím roce vylepšit. Předložené návrhy pak občané předkládají radnici k posouzení z hlediska realizovatelnosti. Vyvrcholením je hlasování o tom, které návrhy obyvatel má město realizovat.
Smyslem participativního rozpočtu je vtáhnout obyvatele do dialogu o utváření místa, kde žijí, ukázat lidem, jaké jsou možnosti obce i jak se mohou na tvoření města podílet.
Participativní rozpočtování není ve světě žádná novinka, od roku 1989 se užívá v Brazílii a během posledních patnácti let se rozšířilo i do Evropy. Funguje již v 1 500 světových městech.
Aktuálně:
Všechny projekty PaRo 2022 byly do konce roku 2024 zrealizovány. Projekt Příprava dopravního opatření ke zvýšení bezpečnosti chodců při přecházení silnice v Martinákově ulici v křižovatce s ulicí Pod Kosířem by mohl být v roce 2025 zrealizován.
V měsíci dubnu 2023 probíhaly úvodní schůzky s předkladateli projektů.
Poslední březnová Rada města Prostějova v roce 2023 schválila všechny projekty 2. ročníku participativního ročníku, které postoupily do hlasování. Jedná se o projekty: Discgolfové hřiště v Kolářových sadech, Super zábava pro děti mezi stromy, Oprava památníku manželů Vojáčkových, Příprava dopravního opatření ke zvýšení bezpečnosti chodců při přecházení silnice v Martinákově ulici v křižovatce s ulicí Pod Kosířem, Informace o prostějovských osobnostech k tabulkám s označením názvů ulic a Hrazda na koupaliště ve Vrahovicích.
Proces hlasování participativního rozpočtu 2. ročníku byl ukončen a trval celý únor. Do hlasování postoupilo 6 projektů. Hlasování probíhalo elektronicky, po registraci v aplikaci Rozvíjíme Prostějov a také prostřednictvím anketního lístku uveřejněného v Prostějovských radničních listech. Lístek byl také občanům k dispozici v Turistickém a informačním centru a na Odboru rozvoje a investic. Vyplněné bylo odevzdáno 171 lístků (z toho 18 lístků bylo neplatných - chybějící adresa, hlasující není občanem města).
Shrnutí hlasování:
V letošním ročníku mohli občané přiřadit dva kladné hlasy, a to buď jednomu projektu, nebo po jednom hlase ohodnotit dva projekty, které nejvíce preferovali. Celkem bylo projektům přiděleno 1360 hlasů, hlasovalo cca 700 osob.
Dne 28.2.2023 byla v Prostějově ukončena fáze hlasování.
Občané přidělovali hlasy šesti projektům.
V prosinci 2022 a v lednu 2023 probíhala kontrola projektů z hlediska souladu s pravidly (soulad se Zásadami, s rozvojovou strategií, technická realizovatelnost).
O půlnoci 30.11. skončila možnost podávání návrhů od občanů našeho města na zkvalitnění veřejného prostoru. Tentokrát bylo podáno celkem 9 projektů, z toho nejvíce projektů (pět) je z oblasti Sportu a volného času a po jednom projektu z oblasti školství a vzdělávání, z oblasti kultury a zábavy, z životního prostředí, z dopravy. Dva náměty jsou z pera jednoho navrhovatele.
Letošní 2. ročník participativního rozpočtu byl zahájen spuštěním podávání návrhů občany našeho města 1. října 2022, podávání bylo ukončeno 30. listopadu.
Informace k participativnímu rozpočtu Vám sdělí koordinátorka:
Ing. Jitka Vystavělová
📧: jitka.vystavelova@prostejov.eu
☎: 582 329 380
Schválené Zásady participativního rozpočtu najdete ve spodní části této stránky v sekci Pravidla ročníku, stejně jako Pokyny pro hlasování.
Prohlédněte si projekty, které předložili spoluobčané a podívejte se, kolik platných hlasů jejich projekty získaly.
Bez pravidel to nejde, tak prosím i této části věnujte vaši pozornost. Děkujeme.