Realizátor
statutární město Prostějov
Financování
rozpočet města + dotace?
Priority
Společnost a volnočasové aktivity,
Životní prostředí,
Mobilita,
Podpora lokální ekonomiky
Popis
Cílem a účelem pořízení územní studie (ÚS) veřejných prostranství je stanovení principu úpravy veřejného prostranství – např. řešení dopravní obslužnosti, zásobování, parkování, zpevněných ploch, veřejné zeleně, mobiliáře, technické infrastruktury, implementace smart a bezpečnostních prvků, včetně systému nakládání s dešťovou vodou a umístění nádob na separovaný odpad apod. v části centra města na nám. T. G. Masaryka, nám. Sv. Čecha a Dukelské bráně v Prostějově a přilehlých veřejných prostranství.
Zpracovatelem ÚS byla společnost AFRY CZ s.r.o. z Prahy, která na ni pracovala od roku 2022. Studie byla dokončena v listopadu 2024.
Cílem bylo navrhnout v podrobnosti územní studie proměnu a revitalizaci centrálních prostějovských náměstí a podpořit aktivní společenský a kulturní život v Prostějově. Hlavním cílem bylo uvolnění prostoru dvou centrálních náměstí pro konání kulturních a společenských akcí, zvýšení kvality pěší dopravy v této oblasti, obnova povrchů, způsobem odpovídajícím městské památkové zóně, doplnit zeleň v souladu s opatřeními na zmírnění dopadů změn klimatu.
Zatímco u náměstí T. G. Masaryka jsou navržené úpravy poměrně konzervativní, u nám. Sv. Čecha je navržena celková proměna a nové využití: tržiště. Prostor tržiště dnes v lokalitě u kostela Povýšení sv. Kříže (v prostoru Židovského města) nemají odpovídající zázemí, formu ani možnosti dopravní obsluhy, proto je vhodné trhy nově pořádat na nám. Sv. Čecha.
Územní studie byla průběžně projednána s Národním památkovým ústavem, Dopravním inspektorátem PČR, Městskou policí Prostějov, Hasičským záchranným sborem a správci sítí (MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., EG.D, a.s., RWE GasNet, s.r.o., Statutární město Prostějov, Česká telekomunikační infrastruktura a.s., Infos Leas, spol. s r.o., Sprintel, s.r.o.).
Pro samotnou realizaci se zamýšlí využití dotačních prostředků. Nakonec se podařilo obhájit využití nám. Svat. Čecha pro tržiště a novou výsadbu několika stromořadí (původně uvažovaného bosketu), která uspořádání a charakter tržiště vhodně zarámuje.
V řešeném území se nachází novodobé obchodní centrum OC Zlatá Brána (dříve Prior) a drobná stavba TRIO na náměstí Svat. Čecha (dnes dvoupodlažní stavba drobné komerční vybavenosti). Na místě obchodního centra původně stály bloky historických domů.
V analýze limitů a problémů ÚS je uvedeno mimo jiné:
• Velké množství různých druhů dlažeb a povrchů rozbíjí celistvost a kvalitu významných veřejných prostranství. Nejhorší je situace na rozhraní nám. Sv. Čecha, Husserlova náměstí a Hlaváčkova náměstí.
• Asfaltový povrch v městské památkové zóně (pěší zóně) je nevhodný.
• Betonová dlažba je nevhodná.
• Neoddělený prostor pro chodce při severní straně OC Zlatá brána od zásobovací komunikace. V současnosti se jedná o asfaltový povrch. Vzniká tím dojem, že prostor není určen pro chodce.
• Prostorové řešení a využití předprostoru Husova sboru a SOŠ neodpovídá jejich funkcím.
• Kompozice a druhové složení stromů na náměstí Svat. Čecha jeví velmi nízkou kvalitu. Jedná se o pestrou směs smrků, borovic, lip (3 druhy) a třešní, doplněnou o topol, slivoň, jasan a mišpuli.
Návrh architektonicko-urbanistického řešení veřejného prostranství:
Náměstí T.G. Masaryka funguje a bude fungovat v režimu pěší zóny s povoleným vjezdem cyklistů, dopravní obsluhy, vozidel svateb a ostatních vozidel na povolení Magistrátu. Tato zóna začíná už na Pernštýnském náměstí, což je jediný možný příjezd k náměstí pro motorová vozidla.
Komunikace s ohledem na stavebně-historický vývoj náměstí výškově oddělujeme od chodníků a ploch zeleně, vyjma samotného ohniska, Stávající výškové řešení, kdy je mírně vyvýšena pouze centrální plocha Velké kuželny, bude upraveno. Výšková úroveň vozovky bude snížena. Chodníky podél fasád tak budou nově vyvýšeny oproti vozovce. Veřejné prostranství bude i nadále bezbariérově řešené. Pěší trasy budou oproti vozovce posíleny.
Povrch vozovky a chodníků budou provedeny jako kamenné, rovněž obrubníky. Veškeré asfaltové a betonové povrchy budou odstraněny. Stávající povrchy nejsou vhodné do městské památkové zóny. Veřejné osvětlení bude vzhledem ke stávajícímu technickému stavu (90. léta) provedeno nově. Svítidla a stožáry budou respektovat charakter městské památkové zóny.
Koncepce řešení Dukelské brány, Filipcova náměstí a jižní ulice za OC Zlatá brána, která místopisně je nazývána (jako součást) náměstí Svat. Čecha je následující:
Z náměstí T.G. Masaryka vybíhá východním směrem dopravní větev, které přechází v ulici Dukelská brána a končí slepě v prostoru mezi Hlaváčkovým náměstím a nám. Svat. Čecha. Tato větev bude nově zjednosměrněna a propojena za obchodním domem Atrium směrem k ulici Školní (nikoliv přímo do ulice Lutinova). Plochy zůstanou ve stejné výškové úrovni, vizuálně však budou jednoznačně odděleny plochy vozovky a chodníků.
V prostoru Dukelské brány dojde k výměně povrchů. Asfaltový povrch bude nahrazen žulovou kostkou a žulovou deskovou dlažbou v jednotné výškové úpravě povrchu.
Navržená koncepce Filipcova náměstí, tj. prostoru vedle muzea, tj. Kostelem povýšení sv. Kříže a antagonistickou stavbou OC Zlatá brána, je pouze ponechat tento úzký prostor dostatečně vzdušný a čitelný, odstranit jeho nevhodné využití pro motorovou dopravu a akcentovat pomocí dlažby stavbu kostela Povýšení sv. Kříže. Kamennou dlažbou ošetřená plocha vyhrazená pouze pro pěší a cyklisty je ukončena ulicí Lutinova.
Jednosměrný průjezd za obchodním centrem Zlatá brána, tj. na jižní straně zůstane provozně nezměněn. Vozidla budou přijíždět z ulice Lutinova a vyjíždět ulicí Demelova. Předprostor jižního vstupu bude ve stejné výškové úrovni jako vozovka. Vozovka proto bude lokálně zvýšena. Parkování v ulici bude sjednoceno formou podélných stání. Celkový počet bude mírně redukován. Tato ulice se nazývá rovněž nám. Svat. Čecha, přestože svojí soudobou formou neodpovídá náměstí. Centrální plocha nám. Svat. Čecha je podrobně rozebrána níže. Zde krátce popsána dopravní vazba k tomuto náměstí: Nově bude však v době konání trhů umožněn průjezd a parkování vozidel trhovců podél Husova sboru a Střední odborné školy, tj. podél jižní strany nám. Svat. Čecha. Do tohoto prostoru bude v době konání trhů umožněn průjezd z výše zmíněné ulice. Mimo konání akcí bude možný pouze tradiční výjezd do ulice Demelova.
Soudobá forma nám. Svat. Čecha spíše odpovídá formě parku, a to poměrně neutěšeného, více než formě náměstí. Základní plocha náměstí je přibližně čtvercová, o délce strany 62 m. Otevřené propojení s dalšími významnými náměstími (které je pro Prostějov charakteristické) přináší velké kompoziční a urbanistické výzvy pro návrh celkové proměny.
Navržený koncept klade hlavní zřetel na centrální pobytovou funkci nám. Svat. Čecha, její aktivní pobytovou funkci a příčné vazby náměstí. Posiluje obecně provázání k okolním náměstím, ulicím, významným výškovým dominantám a blízkým stavbám. Dopravní bslužnost bude v tomto území zvýšena. Důvodem je jeho nové využití. Provoz a detaily dopravních opatření budou řešeny citlivě s ohledem na pěší a cyklisty a charakter městské památkové zóny.
Nakonec se podařilo obhájit využití nám. Svat. Čecha pro tržiště a novou výsadbu několika stromořadí (původně uvažovaného bosketu), která uspořádání a charakter tržiště vhodně zarámuje.
Konkrétní prvky parteru, jako je mobiliář i prvky veřejného osvětlení budou řešeny v navazujícím stupni projektové dokumentace. V prostoru náměstí budou umístěny nové technologické smart-prvky. Jejich druh a velikost nebude narušovat charakter městské památkové zóny.
Statická doprava:
Nově je v řešeném území navrženo celkem 43 parkovacích stání:
náměstí T.G. Masaryka – 16 pro vozidla s povolením MMP (např. svatby), z toho 2 pro vozidla přepravující osobu s tělesným postižením,
nám. Svat. Čecha: 7 míst v úseku Lutinovova – Demelova ve smíšeném režimu pro držitele parkovacích karet MMP a s časovým omezením po zaplacení pro veřejnost;
5 míst v prodloužení Netušilovy ul. vyhrazených pro trhovce v době konání trhů (aktuálně PO, ČT, SO, 7-12 h.), mimo tuto dobu budou fungovat jako parkoviště s parkovacím kotoučem pro veřejnost s délkou stání max. 30 min;
15 veřejně nepřístupných míst pro trhovce v úseku Demelova – Netušilova za sloupky.
Výsledná bilance parkovacích míst je nárůst o 7 stání.
Zeleň:
V rámci zvolené generální transformace náměstí Svatopluka Čecha budou veškeré stávající dřeviny odstraněny. V rámci nové funkce a podmiňující struktury tržního náměstí jsou v ploše náměstí situovány linie stromořadí (18 ks stromů), které rozčlení prostranství do dílčích komorních částí při respektování požadovaných kompozičních vazeb na okolní významné stavby a průhledů uličních os. Formální řady stromů budou doplněny o solitérní stromy (4 ks stromů), které dotvoří kompoziční vztahy se sousedními prostranstvími a napomohou změkčit výrazné hmoty objektu OD.
Kompletní územní studie je k dispozici v příloze.
Ve čtvrtek 133.2025 se bude konat od 16 hodin v sále kulturního klubu DUHA na ul. Školní veřejné představení této studie, Všichni zájemci jsou srdečně zváni!
Zpracování územní studie
2022-2024
Veřejné projednání územní studie
13. března 2025