Realizátor
Statutární město Prostějov
Termín
listopad 2023
Financování
rozpočet města
Priority
Životní prostředí,
Společnost a volnočasové aktivity
Popis
Na podzim roku 2021 město Prostějov nechalo zpracovat řešení lokality u soutoku řek Romže a Hloučely. Zadání zahrnovalo zpracování krajinářské soutěže o rozloze 10 ha a následné projektové dokumentace k realizaci na parcele č. 8282/1 s výměrou 7700 m2. (Výběrové řízení – září 2021, nejvýhodnější nabídku předložila společnost Ateliér Fontes s.r.o. s cenou 392 524 Kč). Hlavním důvodem pro zpracování řešení lokality U Soutoku je podpora přirozených krajinotvorných procesů a adaptace na probíhající klimatické změny. Navržené úpravy budou mít pozitivní vliv na hygienické, ekologické, rekreační a estetické vlastnosti této části města. Jedním ze zásadních důvodů pro pořízení této dokumentace bylo rozšíření rekreačních možností obyvatel místních částí.
KRAJINÁŘSKÁ STUDIE
Studie byla dokončena na konci roku 2021. Řešené území se nachází 3 km východně od centra města a zahrnuje území o rozloze cca 10 ha. Pro území je charakteristický soutok řek Romže a Hloučely – řeka Valová. V současné době se z větší části jedná o intenzivně obhospodařované plochy orné půdy bez vzrostlé vegetace, tok doprovází pobřežní vegetace s nově vysazeným stromořadím, na pravém břehu Valové se nachází vzrostlý neudržovaný dřevinný porost. Plochy v řešeném území náleží různým vlastníkům.
VÝCHODISKA NÁVRHU:
Území soutoku bude dle územního plánu sloužit přírodě, rekreaci a sportu. Návrh územního plánu tyto způsoby využití kombinuje a přiřazuje jim funkční plochy, které jsou zároveň uspořádány tak, aby byly v synergii s navrženými a dosud nerealizovanými protipovodňovými opatřeními. Navrhovaný projekt hledá kompromis a možné smysluplné využití území tak, aby došlo ke zvýšení přírodních hodnot, šetrného využití člověkem a zároveň tak, aby nedošlo k blokování budoucích dlouhodobých záměrů uspořádání území.
Návrh byl rozdělen do několika etap podle funkce, charakteru a možnosti realizace jednotlivých částí řešeného území:
BIOCENTRUM - NIVNÍ KRAJINA - Prostor nivy pravého břehu Hloučely a níže po toku pravého břehu řeky Valové je plochou lokálního biocentra. Vzhledem k nízko uložené hladině podzemní vody je lokalita vhodná k vytvoření tůní se stálou i kolísající hladinou a obnovení slepého říčního ramene Hloučely, jehož průběh je v terénu dosud dobře patrný. Území je zpřístupněno pěšinami zpevněnými štěrkovými trávníky, po jižní hranici biocentra bude vedena plánovaná cyklotrasa (cyklostezka) a přes mokřadní stanoviště povede dřevěný povalový chodník naučné stezky. K řece Valové je zřízen přístup pobytovými shody, kterými lze řeku překonat na levý břeh do prostoru osikového hájku.
Lokalita při vstupu do zájmového území směrem od průmyslové zóny. Navrhujeme opatřit odpočinkovou plochou – piknikovým stolem, lavičkami, informačními tabulemi či odpadkovým košem. Je to zároveň bod vstupu cyklotrasy do území.
REVITALIZACE VALOVÉ - Vychází z požadavku na zpracování studie na zahrnutí přírodě blízkých protipovodňových opatření, stejně tak jako z přirozené morfologie toku Valové. Revitalizace řeky Valové do pravobřežního prostoru nivy vznikne odsazením bermy a plošným snížením terénu v meandrovém pásu řeky. Vytvoření nového koryta, drobných tůní a výsadby přirozených dřevin nivních stanovišť. Stávající vegetace a výsadby budou posouzeny dle své vitality a zachovány (vrby) nebo přesazeny (výsadby).
PARK - plocha, která je plánovaná pro vybudování parku a rekreační vyžití obyvatel. Určujícím prvkem terénních úprav je hranice plošného snížení terénu v oblasti 1.1 Soutok, ze které může být vykopaný materiál ukládán do prostoru parku, kde by došlo k vyvýšení terénu. Možností je zde umístit dětské či workoutové hřiště a pobytovou louku. Park bude doplněn komponovanými výsadbami dřevin (aleje, skupiny, solitéry), zpřístupněn cestami a doplněn trvalkovými záhony a mobiliářem. U vstupu přes lávku z Petra Jilemnického bude vybudováno malé přírodní hřiště s vodním prvkem (Archimédův šroub, apod.) využívajícím říční vodu.
SOUTOK – plocha u soutoku bude snížena a vznikne tak přístup k vodě. Vznikne tak klidová zóna pro procházky u samotného soutoku. Území bude zpřístupněno odbočkou z mlatové cesty vedoucí prostorem parku. Klidová zóna bude vytvořena kruhovým porostem mohutných solitérních dřevin s lučním trávníkem. Stromový kruh bude doplněn vhodným mobiliářem z přírodních materiálů, další výsadby v patě svahu terénu oddělí prostor klidové zóny od sousedního parku.
LETNÍ KINO – Prostor mezi areálem koupaliště a osikovým hájem má přírodní charakter. Přirozené pozvolné sklonitosti terénu k bývalému meandru osikového háje lze využít jako přirozený amfiteátr. Prostor může sloužit jako letní kino nebo výletiště s mobiliářem mobilního nebo přírodního charakteru. Pro využití letního kina hovoří také odstínění světelného znečištění okolí vzrostlými stromy.
POROSTY DŘEVIN - Porosty dřevin slouží jako izolační zeleň na styku přírodního a rekreačního prostředí soutoku a průmyslových areálů. Tento prostor je určen k ukládání vykopaných zemin z prostoru tůní a meandrového pásu Valové, zároveň je toto opatření realizací protipovodňových opatření dle ÚP. Lokalita bude osázena porosty původních dřevin vhodných na tato stanoviště. Na části lokality bude vytvořen extenzivní sad ovocných dřevin tradičních odrůd s naučnou funkcí.
Návrh byl vytvořen v souladu s platným Územním plánem. Další limity území představují inženýrské sítě, kterými je území bohatě protkáno. Návrh částečně uvažuje se stávající polohou sítí, v jižní části u řeky Valové počítá s jejich přeložením. Pro budoucí realizaci záměru je nutné jednání s jednotlivými vlastníky parcel. Na realizaci návrhu je možné čerpat dotační tituly MŽP, MZe a MMR.
PROJEKTOVÁ DOKUMENTACE K REALIZACI STAVBY – OBNOVA SLEPÉHO RAMENE
Předmětem PD je obnova slepého říčního meandru Hloučely v jeho původní trase.
SLEPÝ MEANDR - tento prostor bude mít charakter tůně s pozvolnými břehy ve sklonu 1:3 - 1:5 a bude vyhlouben pod úroveň hladiny podzemní vody. Celková plocha terénních úprav je 1177 m2. Okolí tůně (svahy) nebude ohumusováno a oseto. Pro maximální podporu přirozeného fungování lokality a jejího zapojení do okolního prostředí je však důležitá nepravidelnost a členitost povrchů. V konečné fázi zemních prací proto budou například rozbrázděny zubatou lžící nebo jinak narušeny za účelem zvětšení plochy a diverzity terénu.
Vegetační úpravy budou směřovat k založení přírodního prostředí biocentra na dnešní orné půdě. Budou provedeny odstranění některých stávajících dřevin (invazních druhů), výsadby dřevin, zatravnění a iniciální výsadby mokřadních rostlin v prostoru slepého meandru. Výsadby dřevin směřují k realizaci porostů charakteru krajinné zeleně. Na lokalitě je zároveň nutné respektovat průběh technických sítí a jejich ochranných pásem, která výsadby významně prostorově omezují. Respektovány jsou také návrhy krajinářské studie, které předpokládají realizaci dalších terénních úprav přesahujících tuto první realizační etapu. Celkem bude na lokalitě vysazeno 37 stromů a 20 keřů. Lokalita bude oseta krajinným trávníkem s jetelem a travobylinnou loukou.
Lokalita U Soutoku bude vzhledem ke svému umístění plnit také rekreační funkce. Pro její usměrnění byl ve vstupní části lokality umístěn mobiliář, a to odpočívadlo a informační tabule. Na tyto prvky je kladen požadavek odolnosti a snadné údržby. Zároveň má podoba mobiliáře zdůraznit přírodní charakter ploch biocentra.
Návrhy krajinářské studie jsou založeny na principech, které umožňují rekreační využití území člověkem, zvýšení ekologické stability krajiny, stejně tak jako uplatnění protipovodňových opatření území Prostějova. Jejich realizací vznikne vysoce hodnotné území na přechodu mezi zastavěným územím a zemědělskou krajinou.
V listopadu 2022 stavební úřad vydal územní rozhodnutí o změně využití území - Vybudování biocentra ve Vrahovicích u soutoku - I. etapa, změna využití území spočívá v realizaci biocentra a převodu pozemku na druh pozemku ostatní plocha.
Mokřad, který připomíná tvar klobásy, byl v únoru 2023 úspěšně vybudován.
V červnu 2023 se pokračovalo výsadbou okolní zeleně dle koordinačního výkresu I. etapy. Byla pořízena i odpočinková lavice a informační panel, viz fotodokumentace.
Ve dnech 4.11. a 11.11.2023 se konalo komunitní sázení - v každém termínu šlo o vysazení 14 stromů (okrasné listnaté dřeviny, např. lípa, habr, jilm, javor a také hrušeň obecná, třešeň ptačí atd.). Jedná se o stromy s obvodem 12 - 14 cm. Zájemci o komunitní sázení se mohli hlásit do 31.8.2023.
Podívejte se na fotografie z akce komunitní sázení, které se mohla zúčastnit pasivně i široká veřejnost, fotografie jsou ze 4.11.2023.
Realizace dalších etap bude záviset na výkupech pozemků (od soukromých osob, Povodí Moravy, s.p., Zeměděského družstva Vrahovice).
Veřejný přínos
Projekt klade důraz na jeho přínos přírodě, krajině, společnosti i městu Prostějovu, a to díky:
- krajinotvorné funkci – realizaci biocentra, zvýšení biodiverzity, zlepšení mikroklimatu
- schopnosti zadržení vody v krajině – zlepšení mikroklimatu
- rekreační funkci – vycházky, pobytové plochy, hřiště, zpřístupnění území a průchod cyklotrasy
Idea
2015
zpracování konceptu PD pro územní rozhodnutí
Výběrové řízení na zpracovatele studie a PD
září 2021
Studie
prosinec 2021
PD k realizaci I. etapy
březen 2022
Územní rozhodnutí o změně využití území
listopad 2022
Změna využití území spočívá v realizaci biocentra a převodu pozemku p.č. 8282/1 (orná půda) v k.ú. Prostějov na druh pozemku ostatní plocha.
Realizace I. etapy
listopad 2023
únor 2023 vybudována tůně (klobása), v červnu okolní zeleň, umístěna odpočinková lavice a informační panel, v listopadu komunitní sázení (4.11. a 11.11.)
Realizace dalších etap bude záviset na výkupech pozemků.