Rozpočet
500 000 Kč
Autor
Břetislav Schuster
Popis
Kaple Sv. Anděla Strážného je památkově chráněna od roku 1958. Nachází se v ulici Za humny v Domamyslicích původně pohledově uzavírající obec při místní komunikaci sever – jih. Byla vystavena před polovinou 19. století. První obnova byla v roce 1937 a dále v letech 1995 – 1999. Kaple vznikla přestavbou Boží muky na rodinnou kapli majitelů tzv. Ševčíkova mlýna v Domamyslicích. Přestavbu nechal provést první majitel tzv. Ševčíkova mlýna Jan.
Jedná se o drobnou sakrální stavbu. Je to místo konání hodové pobožnosti v první zářijovou neděli po hlavní hodové mši svaté u kaple Sv. Jana Nepomuckého.
O kapli se stará rodina Ticháčkova, v současnosti Břetislav Schuster za pomoci ostatních členů rodiny a ochotných farníků. Jedná se o příbuzenstvo rodiny Ševčíků, majitelů tzv. Ševčíkova mlýna. Paní Anežka Ticháčková, rozená Ševčíková, pocházela z této mlynářské rodiny.
Kapli Sv. Anděla Strážného opravili v roce 1937 majitelé Ševčíkova mlýna.
V roce 2027 si Domamyslice připomenou 90 let od teto opravy. U kaple Sv. Jana Nepomuckého tehdy proběhla slavnostní mše pod vedením preláta F. Cinka, významné církevní osobnosti Prostějovska.
Pozemek: stavba stojí na pozemku st. 115 v k.ú. Domamyslice (okolní plocha je na pozemku p.č. 413/2 v k.ú. Domamyslice)
Návrhy na opravu:
Výmalba interiéru kaple pod dohledem památkářů
Oprava kamenného soklu a 2 schodů
Posouzeni stavu omítky a její případná oprava
Zhotovení 2 soch (Sv. Barbora a Sv. Kateřina) podle přiložených fotografií.
Obnova mlynářského erbu nad dveřmi včetně barevného provedeni a nápisu L.P. 1937
Celkové vyčištění exteriéru, střechy a okolí kaple
Tabulka s QR kódem pro zajištění informovanosti o této památce.
Popis kaple:
Volně stojící kaplička obdélníkového půdorysu, fasáda hladká se soklem z umělého kamene, jinak nečleněná. Průčelí prolomeno na osu pravoúhlým vstupem, přístupným po dvou stupních a uzavřeným dřevěnými dveřmi. V nadpraží kamenný, pravděpodobně obecní znak (vysvětlení: znak mlynářského cechu) s nápisem „OBNOVENO L.P. 1937.“(Vysvětlení: L.P. = Léta Páně). Kapli opravili v roce 1937majitelé tzv. Ševčíkova mlýna, proto je zde umístěný erb mlynářského cechu. Mlynářský erb vznikl jako připomínka údajného statečného mlynáře Jiříka z Doupova. Mlynář se měl vyznamenat v bitvě na Luckém poli 13.5.1116. Erbovní pověst vytvořil na základě objednávky Václav Hájek z Libočan. Erb se popisuje jako „štít rozpolcený zeleným zúženým kůlem modro-stříbrně, vpravo na stříbrném ozubeném kole stojí zlaté kružidlo, vlevo tři šikmá zúžená břevna." Heraldicky pravé pole štítu zobrazuje nástroje, které mlynáři potřebovali ke své práci: (Kružidlo=jeden ze základních nástrojů pro kopírování prostorových, nejen kamenických, útvarů. Kružidla jsou různě velká a různých tvarů (objemová, rovná). Používají se pro přesné vytyčení základních nebo pomocných prostorových bodů na kopírovaném prostorovém objektu např. kamenné soše. Kružidlo se používá k zaměření vzdáleností tří základních prostorových bodů od nového bodu na originále, a přenesení těchto vzdáleností na bod novému bodu odpovídající na kopii. Poloha těchto čtyř bodů nesmí být v jedné rovině. V kamenictví se obvykle přesná poloha bodu kontroluje ještě ze čtvrtého kontrolního základního bodu. Palečné kolo=Vodní kolo nebo též mlýnské kolo je jedním z nejstarších zařízení k získání energie proudící vody).
Heraldicky levé pole pak zřejmě navazuje na erbovní pověst; zajímavostí ovšem je, že Doupovští nesli ve znaku tři břevna vodorovná, nikoli šikmá. Tento reálný mlynářský znak byl zřejmě konstruován jen na základě popisu Václava Hájka z Libočan, bez znalosti skutečného doupovského erbu. Mlynářský znak v podobě, v jaké je dnes znám a užíván, je třeba vnímat jako romantizující, pozdně obrozenecký novotvar z 2. poloviny 19. Století a pravděpodobně se liší od mlynářské symboliky středověku. Jednoduchá podstřešní římsa nese trojúhelný štít, prolomený na střední osu pravoúhlým okénkem, které je uzavřeno dřevěnou okenicí. Ve vrcholu štítu železný kříž. Střecha sedlová, nad závěrem valbová. Vnitřní prostor plochostropý. Materiál: cihla, umělý kámen, hladká vápenná omítka; krytina – pálená taška (bobrovka).
Rozměry: výška soklu – 45 cm, výška po horní hranu korunní římsy – 380 cm, výška po hřeben střechy – cca 530 cm.
Interiér kaple:
- Dřevěná socha Sv. Anděla Strážného na kamenném soklu na oltáři
- V levém výklenku dřevěná socha Ježíše Krista
- V pravém výklenku dřevěná socha Marie Panny
- Na dřevěném soklu dřevěná socha Panny Marie Lurdské
- Za dveřmi v levém rohu za dřevěným víkem malba
- Za dveřmi v pravém rohu malba
- 6 svícnů
- V minulosti vzácné dřevěné sochy sv. Barbory a Kateřiny, již dříve odcizeny.
Veřejný přínos
Důstojná obnova kaple jako připomínka významného mlynářského rodu Ševčíků.
Zabezpečení budovy kaple z památkářského hlediska.
Ochrana turistů při procházkách směrem na Záhoří po polní cestě vedoucí v blízkosti kaple.